Ο Δούκας πρωταθλητής παίδων στην Αττική

Ο Δούκας πρωταθλητής παίδων στην Αττική

Ο ΑΣΕ Δούκα στέφθηκε πρωταθλητής ΕΣΧΑ στην κατηγορία Παίδων για την αγωνιστική περίοδο 2017-2018.

Μετά από συναρπαστικό τελικό που έγινε στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Ηλιούπολης παρουσία 700 θεατών, νίκησε με 34-33 την ΑΕΚ.

Στον μικρό τελικό ο Ολυμπιακός Κερατσινίου επικράτησε, μετά από επίσης ένα πολύ καλό και ανταγωνιστικό παιχνίδι, με 31-29 του ΑΣ Κορωπίου «ΓΣ Παπασιδέρης», κατακτώντας έτσι την 3η θέση στην κατάταξη.

Η τελική κατάταξη του πρωταθλήματος Αττικής Παίδων : 1) ΑΣΕ Δούκα, 2) ΑΕΚ, 3) Ολυμπιακός Κερατσινίου, 4) ΑΣ Κορωπίου «ΓΣ Παπασιδέρης».

Τελικός:

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ-ΑΕΚ: 34-33

Πεντάλεπτα: 2-1. 3-2, 8-5, 13-8, 18-12, 18-15 (ημίχρονο), 20-18, 22-21, 25-25, 27-28, 31-30, 34-33 (τελικό).

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Σαϊτης): Κασιώνης, Φαναριώτης, Βασιλόπουλος, Μάνος 4, Δικαιούλιας 6, Σφαέλος, Σοφιανός, Βασιλόπουλος Κωνσταντόπουλος, Ρουμπής, Γερουλάνος 4, Ζαφειράκης 7, Ραυτόπουλος, Παγιάτης 2, Βάρσος, Στεφανίτσης 11.

ΑΕΚ (Αλέξανδρος Κοτελίδας): Βασιλακάκης, Πρωτέκδικος, Αθανασάκος, Μελίσσης 2, Ασλής, Κοβάνης 2, Στάθης 3, Κοτσιώνης 10, Βούλγαρης, Βασιλείου 5, Σιγαλός, Καρράς 1, Τσαμποδήμος, Παπαντωνίου 3, Ρούτσιας, Βεζύρης 7.

Διαιτητές: Συρεπίσιος-Μερτινιάν.

Δίλεπτα: 4-8. Πέναλτι: 2/4-2/2.

Μικρός τελικός:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ-ΓΣ ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ: 31-29

Πεντάλεπτα: 1-4, 5-7, 7-9, 8-11μ 11-14, 14-15 (ημίχρονο), 17-16, 21-19, 23-22, 27-24, 29-26, 31-29 (τελικό).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΟΥ (Αντώνης Κουλακάρης): Σάμιος, Κουκουλάς 5, Βαζαίος, Παλαιτσάκης, Μιχαλόπουλος, Ξυπνητός, Μουσούλης, Νάκος 5, Πασχάλης, Κασκαούτης, Σωτηρίου 2, Μάρκου 1, Μαρινάκης 4, Οικονόμου 4, Καραθεόδωρος, Κενπισόγλου 10.

ΑΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ «ΓΣ ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ» (Ντράγκαν Γιάντσα): Ζερμπίλας, Παγώνας, Γκιλάκης, Μπότσαρης 1, Μπαντουράκης, Τσεβάς, Γιάντσα 18, Δεληκούρας 1, Μπαλτάς, Μπούμπας, Βυθούλκας 9, Δαμίγος, Βελέκης, Σταθάτος, Δίαμαντής, Σκευής.

Δίλεπτα: 4-5. Πέναλτι: 4/5-0/2.

Στην αποστολή του ΑΣΕ Δούκα μετείχαν επίσης οι αθλητές: Αθασόπουλος, Πουλιάσης, Κοτζαντώνογλου. Στην αποστολή της ΑΕΚ μετείχαν και οι: Παππάς, Χατζηζαφειρίου, Σταματελόπουλος.

Στην αποστολή του Ολυμπιακού Κερατσινίου μετείχαν και οι: Βλάχος, Κωστόπουλος, Γιαννακόπουλος, Δαμίγος.

Η τελική κατάταξη: 1) ΑΣΕ Δούκα, 2) ΑΕΚ, 3) Ολυμπιακός Κερατσινίου, 4) ΑΣ Κορωπίου «ΓΣ Παπασιδέρης».

Τις απονομές των κυπέλλων, μεταλλίων και αναμνηστικών διπλωμάτων στις ομάδες έκαναν οι: Κώστας Σταματιάδης (γεν. γραμματέας ΟΧΕ), Λεωνίδας Ιωάννου (Αντιπρόεδρος ΕΣΧΑ), Ευάγγελος Παπαϊωάννου (γεν. γραμματέας ΕΣΧΑ), Δημήτρης Σταματιάδης (ταμίας ΕΣΧΑ), Κατερίνα Ψωμιάδου (ειδική γραμματέας ΕΣΧΑ), Ανδρέας Παπασταμάτης (μέλος ΔΣ ΕΣΧΑ), Γιάννης Κωστόπουλος (μέλος ΔΣ ΕΣΧΑ).

Στους αγώνες παραβρέθηκαν οι: Στέφανος Σταμούλης (Α’ Αντιπρόεδρος ΟΧΕ), Δημήτρης Σταυρακάκης (Πρόεδρος ΕΣΧΑ), Αντώνης Βασιλακάκης (αναπληρωματικό μέλος ΔΣ ΕΣΧΑ), Άννα Δημουλίνου (αναπληρωματικό μέλος ΔΣ ΕΣΧΑ), Δημήτρης Σκάρλος (Πρόεδρος ΣΥΠΧΕ), Παναγιώτης Ιατρούδης (Τεχνικός Σύμβουλος Ανάπτυξης ΟΧΕ), Γιώργος Κρανάκης (Τεχνικός Σύμβουλος Ανάπτυξης), Γιάννης Αρβανίτης (Ομοσπονδιακός Τεχνικός Εφήβων), Νίκος Γεωργιάδης (Ομοσπονδιακός Τεχνικός Παίδων), Γιάννης Πηλαλίδης (συνεργάτης Ομοσπονδιακού Τεχνικού Παίδων).

Από τις ομάδες που συμμετείχαν παραβρέθηκαν οι: Σταμάτης Παπασταμάτης (Γ’ Αντιπρόεδρος ΑΕΚ), Γιώργος Οικονόμου (Πρόεδρος Ολυμπιακού Κερατσινίου), Γιώργος Δεληκούρας (Πρόεδρος ΑΣ Κορωπίου ΓΣ Παπασιδέρης).

επιστροφή στην κορυφή