Μονόλογος του Δούκα

Εύκολο απόγευμα περασε η ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΑΣΕ Δούκα που νίκησε άνετα τον Γ. Σ. Δράμας 1986 με 37-21, για την 9η ςαγωνιστική της Handball Premier

Οι «μπλε» του Κωστή Μπούνα δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, είχαν τον απόλυτο έλεγχο σε άμυνα και επίθεση και πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους άλλους δύο βαθμούς.

Ο Σελίμ Νταρσουλάντ έδειξε από πολύ νωρίς τις ορέξεις του ΑΣΕΔ μέσα στο παιχνίδι. Με τρία συνεχόμενα τέρματα στο ξεκίνημα του αγώνα έδωσε «αέρα» στην ομάδα του για να ακολουθήσει ο Ντούνης. Η ομάδα της Δράμας δυσκολευόταν να βρει δίκτυα και αυτό φαίνεται και από το γεγονός ότι το πρώτο της γκολ στην αναμέτρηση το πέτυχε στο 8.20 της αναμέτρησης μειώνοντας σε 4-1.

τελος

Αραπακόπουλος και Κεδέρης πήραν σκυτάλη επιθετικά για τον Δούκα τη στιγμή που η αντίπαλη ομάδα αναζητούσε διακαώς λύσεις. Το 11-4 (19’) μετατράπηκε σε 18-9στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έτσι το συγκρότημα των εκπαιδευτηρίων πήγε στα αποδυτήρια έχοντας “χτίσει” μια διαφορά

Και στην επανάληψη το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε. Η υπεροχή του Δούκα ήταν δεδομένη, ο Κωστής Μπούνας μοίρασε τον χρόνο σε όλους τους παίκτες του και παράλληλα δοκίμασε διάφορα σχήματα ενόψει και του επόμενου εκτός έδρας αγώνα με τον Αερωπό στην Έδεσσα. Το τελικό 37-21 χάρισε στους “μπλε” την 7η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-12, 8-3, 11-4, 16-5, 18-9 (ημχ.), 19-10, 21-13, 24-17, 28-19, 33-19, 37-21

ΑΣΕ Δούκα (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης 4, Τόμπρος, Παπαπούλιος 3, Γκέρτσος, Νομικός 4, Μπαζδέκης 2, Μπραουδάκης, Μίτροβιτς 4, Μπάρμπας, Ντούνης 6, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ 4, Αραπακόπουλος 6, Ζαφειράκης 3, Κολλύρης, Κεδέρης 2

Δράμα (Σάκης Βαλαβάνης): Χαϊτίδης 2, Κοτσαμαρίκογλου 1, Σιεμανίδης 1, Παπάζογλου, Τουνγκελίδης 14, Βουλγαράκης, Γιαννακόπουλος 2, Στρατηγέλης, Μαλαμίδης, Τσιτσίκος, Μπέτζιος, Σινά 1, Κουρτίδης, .Θωμίδης, Δεμερτζίδης

Δίλεπτα: 4-3 Πέναλτι: 1/1-3-3