"Πενηντάρα" στα Βριλήσσια ο Δούκας

Με εντυπωσιακό τρόπο πήρε την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος ο ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ που «σκόρπισε» τα Βριλήσσια με 50-28! Το συγκρότημα του Κωστή Μπούνα δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα σε κανενα σημείο της αναμέτρησης και οδηγήθηκε στην επιβλητική επικράτηση.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα, με το σκορ στο ημίχρονο να διαμορφώνεται σε 19-24. Στην επανάληψη οι παίχτες του Κώστα Μπούνα ανέβασαν ρυθμό, για να φτάσουν σε μια άνετη νίκη πρόκριση, με σκορ 28-50.

Τα πεντάλεπτα: 3-5, 5-8, 8-12, 10-18, 14-22, 19-24 (ημχ.), 21-28, 22-33, 23-36, 24-40, 25-45, 28-50

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Στέλιος Αλεπουδέας): Καμπούρης, Γκουλές 2, Λέκκας 6, Όρκας 2, Τσαγκούλης 3, Νάσκος, Νικολακόπουλος 2, Παπαϊωάννου 1, Βεζύρης, Φίλης, Γιαννόπουλος 7, Φίλιππας 1, Κουτσόπουλος 1, Παπαδόπουλος, Σομπιρακούλ 3, Κουμαραδέλης.

ΑΣΕΔ (Κωστής Μπούνας): Μωραϊτης 6, Τόμπρος, Παπαπούλιος 9, Γκέρτσος, Νομικός 5, Μπραουδάκης, Μίτροβιτς 6, Μπάρμπας, Ζώης 1, Ζιβούλοβιτς 4, Τζανιδάκης 2, Νταρσουλάντ, Αραπακόπουλος 7, Ζαφειράκης 2, Κολλύρης, Κεδέρης 8.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 3-1, Πέναλτι: 1/2-2/3