Στον τελικό του πρωταθλήματος και ο Ολυμπιακός

Στον τελικό του πρωταθλήματος προκρίθηκε μετά την ΑΕΚ και ο Ολυμπιακός. Στον δεύτερο ημιτελικό, επικράτησε στο ΔΑΪΣ του Δούκα με 24-28 και πήρε το δεύτερο εισιτήριο. Αγωνιστικά, το ματς ήταν ντέρμπι. Ο Δούκας πάλεψε και έμεινε στην διεκδίκηση του ματς μέχρι το τέλος αλλά στα τελευταία λεπτά η εμπειρία του Ολυμπιακού υπερίσχυσε και έδωσε τη νίκη στους Πειραιώτες.

Στο πρώτο μέρος καμιά από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να επιβληθεί της άλλης. ους Κεδέρη και Μωραϊτη να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο, ο Δούκας παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης και δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να πάρει το πάνω χέρι σε κανένα σημείο. Ο Δούκας παίζοντας 7 εναντίον 6 στην επίθεση και πιέζοντας «ασφυκτικά» στην άμυνα προηγήθηκε στο 15ολεπτό με τέρμα του Τόμπρου (8-7) για να ισοφαρίσει λίγο αργότερα ο Σανίκης σε 8-8. Οι ερυθρόλευκοι στο 26ο λεπτό ξέφυγαν με δύο γκολ (11-13) όμως η απάντηση ήταν άμεση από τους γηπεδούχους. Μωραϊτης και Γκέρτσος έφεραν την ισορροπία (13-13), ο Αλβανός έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακός όμως ο Τόμπρος στην εκπνοή του ημιχρόνου ισοφάρισε σε 14-14.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να «δείχνουν τα δόντια τους» στον Ολυμπιακό ο οποίος δυσκολεύονταν να βρει λύσεις. Στο 45΄ο Γκέρτσος έβαλε οδηγό στο σκορ τους «μπλε» (21-20) με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ μέχρι το 51 όπου ο Ντούνης έγραψε το 23-23. Ο Ολυμπιακός με ένα σερί 0-4 κατάφερε να προηγηθεί με 23-27 και να φτάσει τελικά στη νίκη με 24-29 και στο 2-0 που του έδωσε το εισιτήριο για τους τελικούς της φετινής Handball Premier.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 7-7, 9-9, 10-11, 14-14 (ημχ.), 15-16, 17-18, 20-20, 22-22, 23-26, 24-29.

ΔΟΥΚΑΣ (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης 4, Τόμπρος 3, Παπαπούλιος, Γκέρτσος 3, Νομικός, Αποστολίδης, Μίτροβιτς, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Μπάγιος 5, Ζιβούλοβιτς 2, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ, Αραπακόπουλος, Κολλύρης, Κεδέρης 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης 2, Κρητικός, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπιτς 3, Στούμπης 1, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης 5, Αλβανός 4, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας

Τελευταία τροποποίηση στιςΤετάρτη, 09 Μάιος 2018 22:42